Er verdwijnen de komende jaren 30.000 mensen van de arbeidsmarkt in Friesland en er komen veel minder terug. Hoe zit dat?

De banengroei in Friesland zal volgend jaar afvlakken en het aantal vacatures gaat omlaag, maar de personeelstekorten blijven. Structureel. Wat speelt er?

Er verdwijnen door vergrijzing tienduizenden mensen van de arbeidsmarkt. En er komen veel minder terug.

Er verdwijnen door vergrijzing tienduizenden mensen van de arbeidsmarkt. En er komen veel minder terug.

Dat is de boodschap van uitkeringsinstantie UWV, die woensdag werd verkondigd tijdens een bijeenkomst in Sneek. Er waren in Friesland na het tweede kwartaal 11.750 openstaande vacatures . Vooral in de dienstverlening, ICT, zorg en welzijn en techniek is de markt al jaren krap.

De maatschappij piept en kraakt onder de tekorten aan personeel. Treinen vallen uit, kinderopvang is soms dicht en klanten moeten steeds langer wachten op hun zonnepanelen of warmtepomp. Een kwart van de Friese ondernemers geeft aan dat het tekort aan personeel de bedrijfsvoering belemmert. Orders kunnen niet worden aangenomen of er zijn simpelweg te weinig mensen om al het werk aan te kunnen.